Temel Bilgiler

“Dişli içinde dişli” prensibiyle dizayn edilen dişli pompalarda sadece iki tane hareketli parça vardır. Bu sayede pozitif deplasmanlı dişli pompalar güvenilir ve verimli bir şekilde çalışır, bakımı kolaydır. Sızdırmazlık yumuşak veya mekanik salmastralar ve özel keçelerle sağlanır. Kimya, ilaç ve gıda sanayinde, yakıt dolum tesislerinde fuel-oil gibi sıvıların pompalanması amacıyla dizayn edilmiştir.

Bütün pozitif deplasmanlı dişli pompalar bu sayede güvenilir ve verimli bir şekilde çalışır.Dişli pompalarda pompalanacak sıvı, diğer pompa tiplerinde pompalanacak sıvılardan daha temiz olmalıdır. Böylece dişli pompaların performanslarının en üst noktaya çıkması sağlanır. Sıvının pozitif deplasmanı (yer değiştirmesi) rotor ve avare dişlisinin dişleri arasındaki boşluğun komple dolmasıyla sağlanmaktadır. Sızdırmazlık yumuşak veya mekanik salmastralar ile sağlanır. Pompa kapağı üzerindeki hilal şeklindeki parça sıvıyı bölerek emme ve basma ağızları arasında bir keçe (conta) vazifesi görür.

Vidalı Pompalar

İkiz vidalı pompa katı ya da yüksek viskoziteli macun kıvamında olmayan bir çok farklı alanda kullanılan akışkanları transfer edebilir.

İkiz vidalı pompalar çok geniş bir kullanım alanına sahip olup, korozyon ya da yağlama riskine girmeden gaz ve çeşitli sıvılar içeren akışkanların güvenilir bir şekilde transfer edilmesini sağlar.

Pompa giriş ve çıkışlarının özel tasarımı sayesinde, pompanın çalışmadığı durumlarda bile gövde de yeterli akışkan bulunur. Bu durum pompanın iyi bir kendinden emiş performansına sahip olmasını sağlar ve giriş hattındaki su hızlı bir şekilde boşaltılır.

Pompada bulunan özel tasarımlı By-pass valfi sayesinde yüksek basınç durumunda pompanın çalışma torkunun düşürülmesi amacıyla akışkan, basma tarafından emme tarafına yönlendirilir.

KULLANIM ALANLARI

Yağ Endüstrisi: Çeşitli yağlama yağı, ham petrol, artık yağ, ağır yağ, zift, mazot vb transfer pompası.

Gemi İnşa: Çeşitli hafif veya ağır fuel oil, atık yağ, kirli yağ ve çamur, kabin altındaki yağlı çamur, ayrıca basınç güçlendirme pompası ve balast pompası gibi transfer pompası.

Kimya Endüstrisi: asit, alkali ve tuz çözeltileri, reçine, gliserin parafin mumu ve kozmetik emülsiyonları transferinde ayrıca şişe dolum pompası olarak.

Boya Endüstrisi: Matbaa mürekkebinin gönderimi, çeşitli boya ve kaplama.

Transfer Sanayi: Yağ havuzu ve tanker için yükleme ve boşaltma yağ ürünleri.

Dişli Pompalar

6 No ya kadar fuel-oil ve çok viskoz olmayan sıvıların pompalanması amacıyla dizayn edilmiş iç dişli tip pompalardır.Emiş yeteneğinin olmaması sebebiyle yakıtın muhakkak emiş ağzına kadar gelmesi gereklidir.Pompa iç içe iki dişliden ibarettir. Sade olan bu sistemde arıza ihtimali yok denecek kadar azdır.Dişli pompalar, sabit debide tesisatın dayanabileceği basınç limitini aşmamak üzere tüm basınçları sağlamaktadır.Pompa çıkışında basınca karşı kendilerini doğal olarak regüle ettiklerinden pompa çıkışında bir vana ile basınç regülasyonu gerektirmezler.Sızdırmazlık özel keçelerle sağlanmaktadır.Yüksek verim, işletme emniyeti ve bakım kolaylığı bulunmaktadır.
Özel uygulamalar için firmamıza danışınız.

KULLANIM ALANLARI

Yüksek viskoziteli temiz sıvıların
basınçlandırılmasında ve nakillerinde
Yakıt dolum, motorin ve fuel-oil tesislerinde
Kazan dairelerinde
Gemi sektöründe

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2023 Focus Endüstri

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?